Kosmetyczne alergeny. Jaki składnik może Cię uczulić?

  • 13
Kosmetyki to rzecz, której celem jest, w mniejszym lub większym stopniu, upiększanie. Życie nie jest niestety różową sielanką i czasem, całkowicie nieoczekiwanie, zostajemy obsypane krostami, stanami zapalnymi czy zaskórnikami. I to w najlepszym razie. Nie każdy bowiem składnik kosmetyku musi mieć jedynie pozytywne działanie. A że i każdy człowiek różnie reaguje- robi się naprawdę niezły bałagan. 
Zasięg tego bałaganu zależy również od stężenia danego składnika w kosmetyku, jego właściwości, wrażliwości miejsca i stanu skóry, a także to, ile czasu dany kosmetyk pozostaje na skórze.
Jakie więc składniki trzeba mieć na oku?

na podstawie: Kosmetologia Pielęgnacyjna


BARWNIKI

Problem dotyczy głównie tzw. amin aromatycznych, czyli np. para-fenylo-diaminy (PPD), para-tolueno-diaminy (PTD) oraz 2-nitro-para-fenylenodiaminy (ONPPD), a także naturalnej henny. PPD to czarny barwnik stosowany w ciemnych farbach do włosów, jest inaczej zwany "sztuczną henną" i ma bardzo silne właściwości uczulające. Znajduje się na liście składników, które dopuszczone sa do użytku kosmetycznego jedynie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach- może być stosowana wyłącznie w farbach do włosów, w stężeniu nie wyższym niż 6%. Objawami uczulenia jest nasilony obrzęk skóry wokół oczodołów, całej twarzy oraz rumień. Na środek ten należy bardzo uważać, ponieważ dodawany jest często jako wzmacniacz koloru do zwykłej henny.


ZARÓBKI, CZYLI PODŁOŻA I ROZPUSZCZALNIKI

Nie są to składniki, które wywołują częste uczulenia. Statystycznie jest to jakieś ok. 2%. 
Należą do nich:
lanolina, euceryna, glikol propylenowy, wosk pszczeli, mirystynian izopropylu, kalafonia, 
alkohol izopropylowy.
Na lanolinę i eucerynę muszą szczególnie uważać osoby z atopowym zapaleniem skóry. Lanolina jest też o tyle specyficzna, że reakcja alergiczna występuje na skórze zmienionej chorobowo, zdrowa skóra u tej samej osoby pozostanie nietknięta. Uczulające w lanolinie są alkohole.
Mirystynian izopropylu to środek rozpuszczający substancje zapachowe, sam bezwonny i bezbarwny. Można go również spotkać w preparatach do demakijażu i dezodorantach w roli konserwantu. 


EKSTRAKTY ROŚLINNE

Niestety, nie wszystko co naturalne, musi nam zawsze robić dobrze. Zawartość roślinnych ekstraktów jest zazwyczaj zaletą kosmetyku. Są jednak takie, które mogą wywołać reakcję alergiczną:
rumianek, arnika, nagietek.


KONSERWANTY

Wszystkie kosmetyki, które mają nam służyć i działać tak, jak powinny, przez długi czas, muszą być zabezpieczone konserwantami. Jednak i w tej kategorii są takie, które uczulają:
formaldehyd (znany chyba najbardziej po ostatnich przygodach z Eveline), wyzwalacze formaldehydu- Quaternium 15, Germal II, Germal I 15, DMDM hydantoina; Katon CG, Euxyl  K 400, estry kwasy p-hydroksybenzoesowego (nipaginy=aseptiny=parabeny), etylenodiamina, mertional (thiomersal, thiomerosal), triclosan i in.
Zdecydowanie najmocniejszy jest tu formaldehyd, który również jak wiecie jest dopuszczany jedynie w ograniczonych ilościach.
Niegdyś głównymi konserwantami były dobrze nam znane alergeny, jednak 20 lat temu wyparły je Katon i Euxyl. Ostatecznie wykazywały one wysokie właściwości alergiczne i znowu powrócono do parabenów. Katon spotkać można wciąż w kosmetykach do pielegnacji włosów, Euxyl natomiast w żelach do badań USG, jednak oba te środki mają ograniczoną ilość.



SUBSTANCJE ZAPACHOWE

Wydawać by się mogło, że to najprzyjemniejsza część. Niestety obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu mocnych kompozycji zapachowych. Płyn do płukania musi być jak perfumy. Niestety jest to przyczyną coraz częstszych alergii. Najczęściej odpowiadają za to: tzw. koktajl zapachowy A (amerykański) oraz balsam peruwiański.  Koktajl zapachowy A składa się z 8 substancji:
absolutu mchu dębowego, hydroksycytronellal, izoeugenol, aldehyd cynamonowy, geraniol, alkohol cynamonowy. eugenol, aldehyd alfa-amylo-cynamonowy.

Balsam peruwiański to substancja wyekstrahowana z drzewa Myroxonal balsamum i zawiera wiele związków, których dokładny skład nie został jeszcze poznany.

Inne związki zapachowe o silnych właściwościach uczulających to:
olejek ylangowy, olejek różany, syntetyczny aromat jaśminowy,olejek kananga, absolut lawendowy.




O uczuleniu często dowiadujemy się niestety po fakcie, ale może wiecie, czy jesteście na coś uczulone? Musicie unikać jakichś kosmetyków?
Mi osobiście o niczym nie wiadomo...

13 komentarzy:

  1. Dzięki! mnie od jakiegoś czasu COŚ uczula i nie potrafię wyczuć co;/ bede ostrożniejsza. ALergolog tez juz na mnie czeka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też jestem bardzo wrażliwa, ale sama nie wiem na jaki składnik. no będę uważać teraz bardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne informacje :) Dzięki!:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatna notka. Mnie ostatnio strasznie coś uczuliło :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe, chociaż ja mam to szczęście, że nic mnie nigdy nie uczula :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja wiem, że uczula mnie alantoina, ale tylko w niektórych miejscach (np. twarz, szyja)...

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawa i przydatna notka.

    (Właśnie szykuję posta o PPD po wyczytaniu bzdur na temat tej substancji w pewnej gazecie...).

    OdpowiedzUsuń
  8. Pomocna notka :) Ja na szczęście nie jestem taka wrażliwa.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli nie znamy składników, które nas faktycznie uczulają to najlepiej jest przede wszystkim umówić wizytę u alergologa. Ja jestem bardzo zadowolony z leczenia u lekarza alergologa w https://cmp.med.pl/cmp-goclaw/alergolog/ gdyż od razu trafnie zdiagnozował to co mnie uczula. Właśnie dlatego teraz czuję się już o wiele lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  11. Alergie to poważny problem niezależnie od wieku. Katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek to najczęstsze objawy. Na portalu DBAM O OCZY znajdziesz wiele pomocnych wskazówek, między innymi jak radzić sobie z problemami występującymi ze strony oczu.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze reklamowe, obraźliwe, nie zawierające konstruktywnej krytyki
będą usuwane.

Dzięki za komentarz!

Obserwują